Bireysel Değişimin Temel Kuralları

Her an, her şey değişiyor

İç koşullarımız, dış koşullarımız, duygularımız, duyumlarımız, hislerimiz, düşüncelerimiz, zihin hallerimiz, algılarımız, çevremiz…

Hatta adına “Ben” dediğimiz şeyler bile…

Her şey, herkes her an değişmekte. Tıpkı bulutlar, tıpkı hava durumu, rüzgar ve mevsimler gibi…

Halimizden memnun olsak da olmasak da değişim şart, kaçınılmaz.

Değişim bu kadar içkin, bu kadar doğal ve bu kadar kaçınılmaz olmasına rağmen, neden sürekli değişme derdindeyiz? Neden bu sürekli değişme ve değiştirme çabası?

Öte yandan, en ufak bir değişim ihtimalinde bile rahatsız olmamız, hatta paniğe kapılmamız neden? Basit bir alışkanlığımız dahi tehdit edildiğinde, neden birdenbire huzursuz oluyoruz?  

Belki de yapmamız gereken; artık değişmekten bahsetmeyi, değişim çabasını bırakıp, sürekli değişen tabiatımızı fark etmektir. Kendimizi kesintisiz bir değişimin içine bırakıp değişimin bizzat kendisi olmaktır. Ne dersiniz?

 Belki böyle yakalayabiliriz, zaten olmakta olanın farkındalığını ve lezzetini…

Biz Dost ve Sinan, bir araya gelip de sohbet etmeye başladığımızda, ister istemez bu ve benzeri soruları ve konuları konuşur bulduk kendimizi…

Yaptığımız sohbetlerden ve ikimizin farklı zeminlerden, farklı deneyimlerden ve farklı ekollerden aynı noktaya doğru yaptığı yolculuğun buluşmasından beslendik, öğrendik, genişledik, eğlendik. Böyle olunca da bu birlikte öğrenme çemberini genişletelim dedik.

Bu amaçla insanın gelişim ve değişim yolcuğu hakkında uygulama ve teorinin bizce önemli parçalarını birlikte tartışacağımız iki günlük bir eğitim ve workshop tasarladık. Bu çalışmada hem teori üzerinde tartışacağız, hem de çeşitli uygulamalarla gerek kendimize, gerek de başkalarına gelişim ve ilerleme yolculuklarında nasıl destek olabileceğimizi araştıracağız.

Gerçekleştirilecek çalışmalarda:

  • Değişim, gelişim, ilerleme bu kadar kaçınılmazken neden bu kadar zor?
  • İnsanın kendini yüceltme ve mutlu etme yolculuğunun dinamikleri, tuzakları ve fırsatları neler?
  • Aslında değiştirmeye ve geliştirmeye çalıştığımız bu “ben” ne? Asıl odaklanmamız gereken şeyler neler?
  • Kendimizin ve başkalarının daha ehil bir varoluş haline doğru evrilmesine destek olmak için neler yapabiliriz?

sorularına modern sinirbilimin son bulguları, davranış bilimleri, Gestalt koçluk yaklaşımı ve humanistik psikolojinin yöntemleri ile batı – doğu felsefesinin kadim bilgeliğinin ışığında bakacak, birlikte bir yol haritası oluşturmaya çalışacağız.

Sizleri bizimle birlikte insan, insanın gelişim ve değişim yolculuğu, bu yolcuğun tuzakları ve yolda yürümenin işe yarar haritalarını araştırmak üzere yapacağımız eğitimlere davet ediyoruz.

Menü